Genel

ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONUNDAN ÖRNEK PROJE

 

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanlığımız ile Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü arasında “Engelleri Sporla Aşıyorum” Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı.

Ankara Eryaman’da bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde gerçekleşen “Engelleri Sporla Aşıyorum” Projesi İşbirliği Protokolü imza törenine; Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman Yurtçu, Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Hamza Güneş, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Özel öğrenciler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Hamza Güneş’in açış konuşmasıyla devam etti. Hamza Güneş, her bir çocuğumuzun mutluluğunun bizim için en önemli şey olduğunu, çocukların kişisel gelişimini destekleyerek aralarından ‘Paralimpik Milli Sporcular’ çıkarmak, olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek bireyler yetiştirebilmek, onlara destek olabilmenin en önemli proje çizgisi olduğunu vurguladı.

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım; Allah’ın topluma birer emaneti olarak kabul ettiğimiz özel çocuklarımızın yanında olmak, onların kişisel gelişimlerine destek olmak, onları sporla tanıştırarak ülkemizi ulusal ve uluslararası müsabakalarda temsil edecek ‘Paralimpik Milli Sporcu’lar yetiştirmek amacıyla imzalanacak protokolün imza töreninde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. En büyük engelin sevgisizlik olduğunu ifade eden Yıldırım, bu özel çocukları sevgiyle kucakladığımız müddetçe maruz kaldıkları sorunları azimle, inançla aşacağını belirterek “Bizler onların isteği olan kimseden bir ihsan, yardım beklentisine girmeden doğuştan gelen haklarını kullanmaları, Allah’ın kendilerine bahşettiği yeteneklerini değerlendirebilmeleri adına yapılacak tüm çalışmalarda elimizden gelen tüm desteği sunmaya hazırız.” dedi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, Federasyonumuz ülkemizde bulunan down sendromlu, otistik ve zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlerine spor faaliyetleri sunarak, toplumla entegre olmaları ve yaşama tutunmalarını sağlayarak, ülkemizi Dünya, Avrupa ve Paralimpik Oyunlarında temsil etmektedir. Son beş yılda hedef kitlemiz olan özel çocukların sporla buluşturduklarını ifade ederek onların müsabakalarda yeme, içme, barınma gibi tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getirdi. Kurt yaptığımız yatırımların neticesi almaya başladık, Kayak, Atletizm ve Masa Tenisi branşlarında Avrupa, Dünya Şampiyonları çıkarıyoruz. Bu yıl “On dört yaşındaki Muhsine adlı genç kızımız spor sayesinde Gençler Atletizm Dünya Şampiyonu olarak al bayrağımızı göndere çekmiştir. Bu sebeple bütün çocuklarımız için spor yapmak ayrıcalık değil her çocuğun hakkıdır.” Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanımız Birol Aydın liderliğinde ilkleri başarmaya devam ediyor. Bu Eğitim ve altyapı programı ile tüm özel çocuklarımıza ulaşacağız ve onları spor alanlarına spor yapmaya davet edeceğiz’ diye konuştu.

Programda yaptığı konuşmasında bütün çocukların Allah’ın bize bir lütfu olduğunu dile getiren Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, onları ‘sağlıklı gelecekler’ olarak bir adım öteye taşımak bizler için çok önemli. Bu projeyi iyi bir başlangıç olarak görüyoruz. Başta Özel Sporcular Spor Federasyonumuz olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve İlçe Gençlik Spor Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Tössfed Atletizm Teknik Kurul Üyesi Sevda Kalkan; Paralimpik branşlar hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra, “Engelleri Sporla Aşıyorum” İşbirliği Protokolü hakkında tüm katılımcıları sunum yaptı. Kalkan:” Özel çocuklar sporla tanışarak kendilerini ifade edebilme, sorumluluk alabilme, arkadaşlık kurabilme, düzen, kural, bağımsız hareket edebilme gibi yetileri kazanarak üretken birey olmada ilk adımı atmış olurlar, dedi. Konuşmasına projenin işleyiş sürecini anlatarak devam etti.

Toplantı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt ve Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Hamza Güneş’in projeyi imzalamalarıyla toplantı sona erdi.

Etimesgut İlçesinde 776 özel öğrencimizin 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk defa sporla tanışacağı “Engelleri Sporla Aşıyorum” projesi, atletizm spor branşı ile start alacak ve masa tenisi, yüzme branşları ile devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu