Basında BizGenel

Yavuz Kocaömer ”Özel sporculardan özel başarılar”.

Gün geçmesin ki, engelli sporcularımızdan bir uluslararası başarı haberi gelmesin. Bu kez haber çok uzaklardan, Güney Amerika’nın renkli ülkelerinden Peru’dan geldi. Para atıcılar, para atletler, para masa tenisçiler, para yüzücüler derken, bu hafta da sizlere özel sporcularımızın tarihi başarısından; Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımımızın tarihinde ilk kez elde ettiği Dünya üçüncülüğünden söz edeceğim.

1-11 Nisan 2022 tarihleri arasında Peru’nun Başkenti Lima’da yapılan ‘2022 Yılı Down Sendromlu Oyuncular İçin Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFDS) Dünya Futsal Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımımız, üçüncülük-dördüncülük maçında Portekiz’i 5-1 yenerek tarihinde ilk kez üçüncü oldu.
FIFA’nın 10 Mayıs 2017’de açıkladığı bir projeyle (Bu konuyu önümüzdeki hafta yazacağımız ayrıntılı bir yazıyla siz sevgili okurlara aktaracağız) hayata geçen futsal branşının en büyük organizasyonu olan Özel Sporcular FIFDS Dünya Futsal Şampiyonası’nda B Grubu’nda yer alan ay-yıldızlı ekibimiz, ilk maçında Şili’yi, ikinci maçında Uruguay’ı mağlup etti. Grubundaki son maçında Brezilya’ya yenilen milliler, ikinci sırayı alıp yarı finale yükseldi. Yarı finalde ise rakibimiz Arjantin’di. Normal süresi 3-3 biten karşılaşmada penaltı atışları sonucu rakibine 4-1 mağlup olan milli takımımız üçüncülük maçı için Portekiz’in karşısına çıktı.

Tarihinde ilk kez katıldığı şampiyonada finali kıl payı kaçıran Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımımız, Portekiz karşısında baştan sona üstün bir oyun ortaya koyarak, sahadan Anıl Koçak (2), Resul Orakçı, Birkan Dikici ve Hami Haldız’ın golleriyle 5-1 galip ayrılarak Dünya üçüncüsü oldu.

Üçüncülük kupasını ülkemize kazandıran ay-yıldızlı takımımız şu sporculardan oluşuyor: Volkan Yavuzaslan, Hüseyin Dinç, Caner Ekin, Furkan Özdemir, Mert Uruk, Birkan Dikici, Tahra Kavis, Hami Haldız, Sedat Kızmaz, Resul Orakçı, Anıl Koçak.

Kafilenin başında çocuklarımız ile birlikte yer alan ve şampiyonayı yerinde izleyen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tarihimizde ilkleri başarmaya devam ediyoruz, 4-11 Ekim 2021 tarihinde İtalya’da ilk kez Avrupa Şampiyonu olmuştuk. Şimdi Dünyanın bir ucunda, ülkemizden binlerce kilometre uzakta özel sporcularımız yine destan yazdı. Şili’yi, Uruguay’ı ve Portekiz’i yenerek tarihimizde ilk kez ‘Dünya Üçüncüsü’ olduk. Çocuklarımızın hepsiyle gurur duyuyorum. Bu başarı güzel ülkemize armağan olsun.”

Biz de Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımımızı canı gönülden kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu