Genel

Tarihimizde Bir İlk Daha ! Down Sendrom Futsal Milli Takımımız Dünya Üçüncüsü.

Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımı, Peru’nun başkenti Lima’da yapılan FIFDS Dünya Futsal Şampiyonası 3.lük maçında Portekiz’i 5-1 yenerek tarihinde ilk kez Dünya Üçüncüsü oldu .
1-11 Nisan 2022 tarihinde Peru’da yapılan “2022 Yılı FIFDS Dünya Futsal Şampiyonasında Ülkemizi temsil eden Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımı, B Grubu ilk maçında Şili’yi, ikinci maçında Uruguay’ı yendi. Millilerimiz gruptaki son maçında Brezilya’ya yenilirken grubunu ikinci sırada tamamlayarak yarı finale yükseldi.
10 Nisan Cumartesi günü yapılan yarı final maçında Arjantin ile 3-3 biten normal süre sonrasında penaltılarda 4-1 yenilerek 3.lük -4.lük maçına çıktı.
•DOWN FUTSAL MİLLİ TAKIMINDAN TARİHİ BAŞARI!
Tarihinde ilk kez katıldığı Dünya Şampiyonasında tarihi bir başarı kazanan Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımı, 3.lük maçında Portekiz’i 5-1 yenerek Dünya Üçüncüsü olarak, Üçüncülük Kupasını Ülkemize kazandırdılar. Türkiye’nin gollerini Resul Orakçı 1 gol, Birkan Dikici 1 gol, Hami Haldız 1 gol ve Anıl Koçak 2 gol attı.
Federasyon Başkanı Birol Aydın’ın Kafile Başkanlığını yaptığı Milli Takım Kafilesi, İdareciler, Sadettin Akçi, Aydın Koç
, Teknik Sorumlu İbrahim Acar, Antrenörler İlyas Sarı, Uğur Arı ve Hüseyin Dağdelen, Sporcular;
1-Volkan Yavuzaslan
12-Hüseyin Dinç
2-Caner Ekin
3-Furkan Özdemir
4-Mert Uruk
5-Birkan Dikici
6-Tahra Kavis
7-Hami Haldız
8-Sedat Kızmaz
9-Resül Orakçı
10-Anıl Koçak’tan oluştu.
ÖZEL SPORCULARIMIZ TARİH YAZIYOR!
Dünya Şampiyonasını yerinde izleyen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın yaptığı açıklamada “ Tarihimizde ilkleri başarmaya devam ediyoruz, 4-11 Ekim 2021 Tarihinde İtalya’da ilk kez Avrupa Şampiyonu olduk. Şimdi Dünya’nın bir ucunda , Ülkemizden binlerce km uzakta Özel Sporcularımız yine destan yazıyor. Şili’yi , Uruguay’ı ve Portekiz’i yenerek tarihimize ilk kez “DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ “ olduk.
Fırsat verildiğinde Özel Sporcularımızın neleri başardığını bir kez daha hep birlikte gördük. Dünyanın en güçlü takımlarını bir bir yendik, Özel Sporcularımız Avrupa Şampiyonluğu Kupası ve Dünya Üçüncülüğü Kupasını söz verdiğimiz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a götüreceğiz.
Bu vesile ile Özel Sporcularımıza desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na , Bakan Yardımcımız Sayın Hamza Yerlikaya’ya , TFF Başkanı ve Yönetim Kuruluna ve Özel Sporcular Ailemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Özel Sporcular Down Futsal Milli Takım Kafilesi 12 Nisan Salı günü THY Perıu- İstanbul Seferi ile Saat : 16:45’de İstanbul Havalimanına inmiş olacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu