Genel

Özel Sporcularda İlklerin Tarihi Yaşanıyor!

Özel Sporcu Ebru Acer VIRTUS Global Oyunlarında Altın Madalya kazanarak 2024 Paris Paralimpik Oyunlarına kota hakkı elde etti.

04 – 11 Haziran 2023 tarihleri arasında Fransa’nın Vichy kentinde gerçekleştirilen 2023 VIRTUS Global Oyunlarında Özel Sporcularımız ilklerin tarihini yazdı!

Masa Tenisi branşında Ebru Acer, Tek kadınlar kategorisinde .İlk turda Brezilya’dan Pereira Dos Santos Evellyn’i 3 – 0, ikinci turda Japonya’dan Ito Maki’yi 3 – 0, üçüncü turda Mısır’dan Sherdy Laila’yı 3 – 0, dördüncü turda Polonya’dan Cychowska Ewa’yı 3 – 0, Çeyrek finalde Hong Kong’dan Ng Mui Wui’yi 3 – 0 ve yarı finalde Japonya’dan Furukawa Kanami’yi 3 – 1 yenen Milli Sporcumuz Ebru Acer adını finale yazdırdı.

2023 yılı Özel Sporcularımız İçin İlklerin Tarihi Oldu

Final Maçında Hong Kong’dan Wong Ting Ting ile karşılaşan Milli Sporcu Ebru Acer, rakibini 3 – 0 yendi. Ebru Acer gerçekleştirilen VIRTUS Global Oyunlarında Şampiyon oldu. Özel Sporcular tarihinde ilk defa masa tenisi branşında Paralimpik Oyunlarına kota almayı başardı. Yine Özel Sporcular tarihinde ilk defa masa tenisi branşında Dünya sıralamasında birinci sıraya yükseldi. Başarılarıyla tarih yazmaya devam eden özel sporcularımız için 2023 yılı, “İlklerin Yılı” oldu.

Aynı Turnuvada bir diğer özel sporcumuz Sümeyra Türk ise 3.üncü olarak tarihi bir madalya kazanarak kürsüye çıkmayı başardı. Sümeyra Türk yarı finalde 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Şampiyonu Fransız Farney’i 3-0 yenmişti.

Fransa’da büyük bir mutluluk ve gurur yaşadığını dile getiren Başkan Birol Aydın, “Cumhuriyet tarihinde ve federasyonumuz tarihinde Ebru Acer ile ilk kez masa tenisi branşında Paralimpik Oyunlarına kota alarak 2024 Paris Paralimpik Oyunlarına gitme hakkı kazandık. Bir federasyon başkanı için Dünya’da ki belki de en mutlu andır. Özel Sporcumuz Ebru Acer’in ve Antrenörlerimizin bu başarısı için tebrik ediyorum. Yönetim kurulumuzu, Bülent Baran hocamızı, Sevinç Sert Lahna hocamızı ve emeği geçen herkesi tek tek yürekten kutluyorum. Bugün burada büyük bir mutluluğa, heyecana ortak olduk. 2020 yılında Paralimpik branşlarda sadece Atletizm ile Paralimpik Oyunlara katılırken şimdi Masa Tenisi branşı ile de katılıyoruz. Özel sporcumuz Ebru Acer’in, Paralimpik Oyunlarda da ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğine inancımız tamdır. Bu çok gurur verici. Özel Sporcularımıza verilen değer sayesinde bugün burada ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorsak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesindedir. Burada alınan şampiyonluğun bütün camiamıza hediye olmasını diliyoruz.” dedi.

Başkan Birol Aydın’ın gurur verici konuşmaları ile duygulanan Ebru Acer ise, çok mutlu olduğunu belirtti. Federasyon başkanı Birol Aydın’a, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a,  hocalarına, ailesine ve desteklerini esirgemeyen herkese ayrı ayrı teşekkür ederek 2024 Paris Paralimpik Oyunları için Madalya sözü verdi.

Atletizm, Yüzme ve Masa Tenisi branşında devam eden Global Oyunlar 10 Haziran 2023 tarihinde sona erecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu