Genel

Özel Sporcu Emirhan Akçakoca’dan Tarihi Başarı 3 Altın Madalya 3 Dünya Şampiyonluğu ve Dünya Rekoru !

SU-DS’nin (Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu) 2022 yılı faaliyet programında yer alan, Özel Sporcular Down Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası Çekya’nın Nymburk Şehrinde devam ediyor.
Dünya Şampiyonasının İkinci gününde , Özel Sporcular Down Atletizm Milli Takımı sporcusu Emirhan Akçakoca 100 metreyi 14,35’lik derece ile koşarak Dünya Şampiyonası rekoru kırdı ve Dünya Şampiyonu oldu.
Emirhan Akçakoca ayrıca, 1500 metrede Altın Madalya, Uzun Atlamada Altın Madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atmış oldu.
Emirhan Akçakoca Dünya Şampiyonasının birinci gününde ise 2 altın ve 1 bronz madalya kazanmıştı. Bu sonuçlar ile Şampiyonanın en fazla Altın Madalya kazanan sporcusu ünvanınıda elinde bulunduran Akçakoca, ikinci gün itibari ile 5 Altın, 1 Bronz Madalyanın sahibi oldu.
Dünya Rekoru Sonrası açıklama yapan Emirhan Akçakoca , Dünya Rekorunu ve Madalyasını Özel Sporculara ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hediye ettiğini belirtti.
Federasyon Başkanı Birol Aydın ,” 2024 Trisome Oyunlarına Türk Mührünü Vuracağız!
Dünya Şampiyonasını Çekya’da takip eden Federasyon Başkanı Birol Aydın, yaptığı açıklamada;” Özel Sporcularımız tarih yazıyor, bütün Dünya bizleri alkışlıyor. Şampiyonanın ikinci gününde Dünya Rekorunu kırarak bizlere büyük gurur ve sevinç yaşatan Emirhan Akçakoca ve tüm özel sporcularımız “ imkan verilince neleri başarı bildiklerini tüm Dünya’ya gösterdiler.” dedi.
Başkan Birol Aydın, bugünlere kolay gelinmedi bu 14,35 Saniyenin arkasında 10 yıllık emek var, siz on yıl çalışıyorsunuz, 14 saniyede ya Şampiyon oluyorsunuz, yada kaybediyorsunuz. Allaha şükürler olsunki emeklerimiz boşa gitmedi ve özel sporcularımız bu Dünya Şampiyonasının İkinci gününde, 10 Altın, 10 Gümüş ve 10 Bronz Madalya ile toplamda 30 madalya kazanıp birde Dünya Rekoru kırdılar.
Bizlere İnanan, Destek olan Herkese Yürekten Teşekkür Ediyorum.
Spor Aşkı Engel tanımaz diyerek , Özel Sporcularımızın önündeki her engeli kaldıran, yasal düzenlemeler ile yolumuzu açan Türkiye Büyük Millet Meclisimize, Maddi ve manevi desteleri ile özel sporcularımızı yakından takip edip bağrına basan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Kabinemizin Üyelerine, Bakanlıklarımıza , Sponsorlarımız Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Ziraat Katılım, Tesyev, Alagöz Holding, TMPK, Spor Toto’ya , Dualarını emeklerini esirgemeyen Özel Sporcular Ailemize, sporcularımızın başarılarını kamuoyuna duyuran siz değerli medya temsilcilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, Şükranlarımı sunuyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu