Genel

   Otizmli Özel Sporcumuz Aliye Zeynep Bingül Dünya Üçüncüsü!

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve VIRTÜS’ün 2024 yılı faaliyet takviminde yer alan ve 2-7 Mart 2024  tarihleri arasında Polonya / Zakopane Şehrinde yapılan 2024 VİRTÜS Dünya ve Avrupa Kayak Şampiyonasında Piste Çıkan Otizmli Özel Sporcumuz  Aliye Zeynep Bingül, İlk defa bu yıl II3 ( Otizm) kategorisi Kadınlar  GS’de yarışarak  Dünya ve Avrupa Üçüncüsü oldu ve Ülkemize ilk  Bronz Madalyayı kazandırdı.

Yine İlk defa bu yıl II3 ( Otizm) kategorisi Erkekler GS’de yarışan Otizmli Özel Sporcumuz  Murat Muhsin Bingül Dünya Yedincisi olurken  ,II1 Kategorisi Kadınlarda Ülkemizi temsil eden Özel Sporcumuz  Ayşe Kader Yavuz ise Dünya Beşincisi oldu.

Kafile Başkanı Ünal Bingül  yaptığı açıklamada Dünya ve Avrupa Şampiyonasının ilk gününde üç özel sporcumuz piste çıkıp Ülkemizi temsil ettiler, Otizmli Özel Sporcularımız , Muhsin Murat Bingül ve Zeynep Aliye Bingül , VİRTÜS’ün bu yıl ilk defa uyguladığı II3  Otizm kategorisinde yarıştılar.

Özel Sporcularımız İlk defa II3 (Otizm) kategorisinde yarışma imkanı buldular, Şampiyonanın ilk gününde aldığımız Madalya bizleri çok mutlu etmiştir. ‘dedi.

Başkan Birol Aydın, “Otizmli Özel Sporcumuz Aliye Zeynep Bingül’ü Tebrik ediyorum!

 Dünya – Avrupa Kayak Şampiyonasını yakından takip eden , Federasyon Başkanı Birol Aydın, yaptığı açıklamada, II3 Otizm kategorisinde ilk defa yarışan Otizmli Özel Sporcumuz Aliye Zeynep Bingül’ü tebrik ediyorum. Zeynep ve Murat daha önce Mental Sporcular ile yarışıyordu, buda hiç adil değildi, bizler Ülkemizde Down, Otizm ve Mental Sporcularımızı ayrı ayrı yarıştırıyoruz. Avrupa ve Dünya Federasyonuna her platformda bu durumun adil olmadığını söyledik. Bugün VİRTÜS “Özel Sporcular Spor Federasyonumuzun “ uygulamasına geçmiş ve daha adil bir yarış ortamı olmuştur. Bu süreçte mücadele veren Ailemizi ve tüm teknik ekibi de ayrıca tebrik ediyorum.

Dünya- Avrupa Şampiyonası 7 Marta kadar devam edecek ,  Tüm Milli Takım kafilemizi tebrik ediyor, Şampiyonada üstün başarılar diliyorum’dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu