Genel

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” (2nd April World Autism Awareness Day) olarak ilan edilmiştir.
Otizmin görülme sıklığı, 5 yılda % 78 oranında artarak devam ediyor. Bugün dünyada her 88 çocuktan biri otizmli.

Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden bir iletişim problemidir. Bu, hem sözel iletişimde hem bedensel temasta kısıtlılıklar, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı bilgi alanları ile kendini gösterir. En yaygın görülen nörolojik bozukluk olan otizm zeka sorunu değildir. Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla da hiçbir ilişkisi yoktur. Erken tanı konulur ve aile doğru bilgilendirilir ise çocuğa uygun eğitim verilerek olumlu sonuçlar elde edilebiliyor ki; bugünün, bu ayın özelliği, otizm farkındalığının hayatiyeti de burada ortaya çıkıyor.

Otizmli bireylere, bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğitim ile birlikte spor etkinlikleridir.

Bu bağlamda otizmli çocukların eğitimine yönelik toplumsal farkındalık etkinlikleri oluşmaya başlamakla beraber, otizmli çocuklar ile uygulanabilecek etkili eğitim programlarının yanı sıra Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonumuz aracılığıyla 81 ilde 540 kulüp aracılığıyla özel çocuklarımızın bireysel ihtiyaçlarına uygun eğitim ve spor imkânları sunulamaktadır.

Özellikle otistik bireylerin başta bakım, barınma, eğitim, sağlık ihtiyaçlarının yanı sıra spor alanında da her türlü ihtiyaçlarının karşılanmaktadır.

Son yıllarda ülkemizdeki engelli bireylere yönelik yapılan yasal düzenlemeler, dünyadaki iyi örneklere oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Hatta bu alanda en iyi örnekleri oluşturmaktadır. Bu noktada başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Dr,Mehmet Muharrem Kasapoglu, Sayın Genel Müdürümüz Mehmet BAYKAN Hükümetimizin Sayın Bakanları her konuda yanımızda yer alıp verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederim.

Bu vesileyle Özel Çocuklarımıza ve ailelerine yalnız olmadıklarını ve engelleri birlikte aşacağımızı hatırlatırım. Her bir çocuğumuzu ayrı ayrı öper sağlıklı , başarılı ve spor dolu hareketli günler dilerim. Package
Bizler eksik değil farklıyız. Ve tüm halkımızı da farkında olmaya çağırıyorum.

Birol AYDIN
Federasyon Başkanı

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu