Genel

Down Sendromlu Özel Sporcularımız Dünya’nın Zirvesindeler!

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu bünyesinde, 81 ilde 630 Spor kulübünde spor antrenmanlarını sürdüren Down Sendromlu Özel Sporcularımız; ilkleri başarmaya, rekorlar kırmaya, Avrupa ve Dünya Şampiyonluk Madalyaları ile Şampiyonluk Kupalarını Ülkemize kazandırmaya devam ediyorlar.

2012 yılı Kasım ayında yapılan Genel Kurul ile Federasyon Başkanlığına geldiğimde, Yönetim kurulum ve tüm ekibimle birlikte önce down, otizm ve mental sporcuların ayrı ayrı yarışma kararını alarak bir ilke imza attık.

Adil yarışma sloganı ile başlatılan bu uygulama ile aynı Türkiye Şampiyonasında Down Sendromlular kendi arasında, Otizmli Sporcular kendi arasında ve Mental sporcular kendi arasında yarıştırılmaya ve Madalyaları ayrı ayrı almaya başladılar.

TÖSSFED’in yapmış olduğu bu uygulama VIRTÜS Avrupa ve Dünya Federasyonları tarafından örnek alınmış, önce Down Sendromlular daha sonra Otizmli Özel sporcular, Mentallerden ayrılarak ayrı ayrı yarıştırılmaya başlanmıştır.

Özel Sporcular Türkiye’nin Parlayan Yıldızı, Dünya’nın Yükselen Yıldızı oldu!

Son 10 yılda yapmış olduğumuz Master ve Stratejik Planlar neticesinde Özel Sporcularımız altın çağını yaşamaktadır.

İlkleri Başararak, Özel Sporcular Tarihini Yeniden Yazıyoruz!

Özel Sporcularımız ile son 10 yılda tarih yazarak İlkleri başarıyoruz.

  • İlk defa Down Sendromlu, Otizmli ve Mental Özel Sporcularımız Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldular.
  • İlk defa Üniversiteyi kazanarak, Okuyup Mezun oldular.
  • İlk defa Down Futsal Milli Takımımız İtalya’da 2021 Yılı Avrupa Şampiyonu oldu.
  • İlk defa Down Atletizm Milli Takım Sporcularımız; Dilara Çevik, Ali Topaloğlu ve Emirhan Akçakoca Dünya Rekorları kırarak Ülkemize Altın Madalyalar kazandırdılar.
  • İlk defa Down Judo Milli Takım Sporcularımız Talha Ahmet Erdem ile Doğukan Coşar İtalya’da 2021 Yılı Dünya Şampiyonu oldular.
  • İlk Defa Down Basketbol Milli Takımız Avrupa İkincisi oldu,
  • İlk defa Down Masa Tenisi Milli Takımımız Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldular.
  • İlk defa Otizmli Özel Sporcularımız Masa Tenisi ve Yüzme branşlarımızda Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldular.
  • İlk defa Para Atletizm ve Para Masa Tenisi sporcularımız Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldular. Para Atletizm Milli Takımımız 2016 ve 2020 Paralimpik Oyunlarına katılma başarısı gösterdiler.
  • İlk defa Spor Uzmanı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımıza atandılar.

2024 TRİSOME GAMES TÜRKİYE’DE!

Dünya’nın En Büyük Down Sendromlular Spor Oyunu olan ve 4 yılda bir yapılan Trisome Oyunları 2024 Yılında Türkiye’de Özel Sporcular Spor Federasyonumuzun Ev Sahipliğinde yapılacaktır.

Atletizm, Basketbol, Cimnastik, Judo, Futsal, Masa Tenisi, Tenis ve Yüzme olmak üzere 8 branşta yapılacak olan oyunlar, Antalya İlimizde yapılacak.

Hayatını özel sporculara adamış biri olarak şunu söylemek isterim ki; sadece bugün değil, her gün özel sporcularımızın yanlarında olmaya, onlarla birlikte çalışmaya, hedef koymaya, onlarla ağlayıp, onlar ile gülmeye, başarılar elde etmeye, büyük gururlar yaşamaya ve Ülkemizin Bayrağını daha yükseklere taşımaya devam edeceğiz. Özel Sporcularımızın başarılarından, gayretlerinden, azim ve çabalarından dolayı hepsiyle gurur duyuyorum, duyuyoruz. Başta Özel Sporcularımız olmak üzere ailelerimize, antrenörlerimize, Kulüp Yöneticilerimize ve tüm TÖSSFED AİLEMİZ ile Engelleri hep birlikte el ele aşmaya devam edeceğiz.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Kutlu Olsun.
Güzel kalpli çocuklarımın gözlerinden öpüyorum.

Birol AYDIN
TÖSSFED BAŞKANI
VİRTÜS DÜNYA YÖNETİM KURULU ÜYESİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu