Genel

DOWN SENDROM DÜNYA SPOR OYUNLARINDA MADALYA REKORU!

 19-26 Mart 2024 tarihleri arasında Antalya’da yapılan ve sekiz branşta 33 Ülkeden 1058 Sporcu, Antrenör ve İdarecinin katıldığı Oyunlarda Türkiye 30 Altın, 35 Gümüş ve 27 Bronz Madalya ile Toplamda 92 Madalya kazanarak Trisome Oyunları tarihinin Madalya Rekorunu kırdı .

 

Oyunlarda Türkiye’yi , Atletizm, Basketbol, Cimnastik, Futsal , Judo , Masa Tenisi, Tenis ve Yüzme branşlarında bir hafta boyunca süren müsabakalarda Ülkemizi Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna bağlı 86 Özel Sporcu ve 54 Antrenör başarıyla temsil etti.

 

Atletizm ve Judo Milli Takımlarımız Dünya Şampiyonu !

Takım halinde Down Judo Milli Takımımız Dünya Şampiyonu olurken, yine Takım halinde Down Atletizm Milli Takımımız Dünya Şampiyonu olarak Ülkemize İki Şampiyonluk kupası kazandırdılar.

 

Basketbol ve Futsal Milli Takımlarımızdan Tarihi Başarı!

Down Futsal Takımımızın tarihi bir başarı yakalayarak Dünya İkincilik Kupasını kazandığı Oyunlarda , Down Basketbol Milli Takımımız ise tarihinde ilk defa Dünya İkincilik Kupasının sahibi oldu.

 

Basketbol’da Milli Takım Sporcumuz Eren Yılmaz “2024 Trisome Oyunlarının” En Değerli Oyuncusu Seçildi

 

Rekorlarla Gelen Altın Madalyalar!

Yüzme’de Ada Zehra Anlatıcı 3 Açık Yaş Dünya Rekoru ve 5 Junior Dünya Rekoru kırarak Ülkemize 3 Altın Madalya kazandırırken, Atletizmde Ali Topaloğlu ve Emirhan Akçakoca İki Dünya Rekoru ile Ülkemize İki Altın madalya kazandırdılar.

 

 

2024 TRİSOME OYUNLARI TÜRKİYE MİLLİ TAKIM MADALYA TABLOSU

JUDO : 7 Altın , 5 Gümüş ,2 Bronz Madalya olmak üzere Toplam : 14 Madalya , Judo Takımlar Şampiyonluk Kupası

 

CİMNASTİK : 9 Altın , 7 Gümüş, 4 Bronz Madalya olmak üzere Toplam :20 Madalya

 

 

YÜZME : 3 Altın, 7 Gümüş , 3 Bronz Madalya olmak üzere Toplam: 13 Madalya

 

MASA TENİSİ: 2 Bronz Madalya

ATLETİZM : 11 Altın , 13  Gümüş , 12 Bronz Olmak üzere Toplam:36 Madalya

TENİS; 1 Gümüş, 3 Bronz olmak üzere Toplam : 4 Madalya

Down Basketbol Milli Takımı: 1 Gümüş Madalya ve Dünya İkincilik Kupası

Down Futsal Milli Takımı: 1 Gümüş Madalya ve Dünya İkincilik Kupası

 

 

Beşinci  Gün Sonunda Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Down Milli Takımları , 30 Altın , 35  Gümüş ve 27 Bronz Madalya olmak üzere Genel Toplamda 92 Madalya kazandı

 

2028 Trisome Oyunları Bayrağı Meksika’da!

SUDS tarafından yapılan açıklama ile 2028 Trsiome Oyunları Avrupa Kıtasından Amerika Kıtasına Meksiya verildi.

25 Mart akşamı yapılan Oyunlar Kapanış töreninde Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın , SUDS Başkanı eşliğinde SUDS Bayrağını 2028 Oyunlarının ev sahibi Meksikaya törenle devretti.

 

Başkan Birol Aydın , Şükürler Olsun Oyunların Organizasyonundan Alnımızın Akıyla Çıktık!

Federasyon Başkanı Birol Aydın Oyunların Kapanışında yaptığı açıklamada, 2024 Trisome Oyunları çok büyük bir organizasyondu. Sekiz branşta Otuz üç Ülkeden 1058 Özel Sporcu , Antrenör ve İdareciyi Ülkemizde Turizmin başkenti Antalya’mızda misafir ettik. Herkes çok memnun kaldı. Organizasyonu ben ve tössfed ailemizin cefakar üyeleri çok başarılı bir şekilde yürüterek gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

Başta Özel Sporcularımızı her zaman bağrına basan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Oyunların açılışına yapan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr.Osman Aşkın Bak’a, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Mahinur Özdemir Göktaş’a, Önceki Dönem Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Bakan Yardımcılarımız Hamza Yerlikaya’ya, Sevim Sayım Madak’a, Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Veli Ozan Çakır’a, Bakanlık Bürokratlarımıza , Antalya Valimiz Hulisi Sayın’a ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan ve Ekibine, Antalya ve Alanya Destekçilerimiz Türk Hava Yollarına, Spor Toto’ya, Türktelekom’a, Papara’ya, Alagöz Holding’e , Halkbank’a , Fuska Suya, Tösev’e, Tesyev’e, yazılı ve görsel medyaya ayrı ayrı teşekkür ediyor, Şükranlarımı sunuyorum ’dedi.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu