Genel

DOWN AVRUPA OYUNLARINDA ÖZEL SPORCULARDAN TARİHİ BAŞARI

Down Futsal Milli Takımı İtalya’yı 8-6 Yenerek Tarihinde İlk Defa Finale Yükseldi!

İtalya’nın Ferrara şehrinde devam eden Down Sendromu Avrupa Oyunlarında bugün, Down Futsal Milli Takımı yarı finalde ev sahibi İtalya’yı 8-6 yenerek adını finale yükselerek tarihte bir ilki başardı.

Tekknik Direktörlüğünü İbrahim Acar’ın yaptığı Türk Futsal Milli Takımında; Antrenörler Uğur Arı, İlyas Sarı ve Hüseyin Dağdelen, Futsalcılar , Birkan Dikici, Caner Ekin, Furkan Özdemir, Hami Haldız, Hüseyin Dinç, Mehmet Anıl Koçak, Mert Uruk, Oğulcan Batun Öztürk, Resul Orakçı ,Tahra Kavis ve Volkan Yavuzaslan’dan oluşuyor.

İtalya karşısında Türkiye’nin gollerini , Resul 4 gol, Hami 2 gol, Birkan 1 gol ve Anıl 1 gol attı.
Futsal milli takımımızın finaldeki rakibi Portekiz olurken, Final müsabakası 10 Ekim 2021 Pazar günü Türkiye saati ile 15:00’de başlayacak.

Down Basketbol Milli Takımı Portekiz’i 16-10 Yenerek Tarihinde İlk Defa Finale Yükseldi!
Down Avrupa Oyunlarında bir tarihi başarıda Basketbol Milli Takımından geldi. Şampiyonanın güçlü İsimlerinden Portekiz ile karşılaşan Millilerimiz müsabakayı 14-10 kazanarak Finale yükseldiler. Bu sonuçla Finalde ev sahibi İtalya’nın rakibi olan Millilerimiz, tarihinde bir ilki başararak ilk defa Finale yükselme başarısı gösterdiler.

Antrenör Ufuk Bulut yönetiminde sahaya çıkan Özel Sporcular Down Basketbol Milli Takımı, sporcular Emre Bolluk, Eren Yılmaz, Gökhan Yusuf Işık ,Onur Kurtulmuş , Yunus Emre Karadal ve Hasan Gökhan Kotan’dan oluşuyor.

Portekiz karşısında Türkiye’nin sayılarını, Eren 8 sayı, Onur 6 Sayı ve Yunus Emre 2 sayı attı.
Basketbol milli takımımızın finaldeki rakibi İtalya olurken, Final müsabakası 10 Ekim 2021 Pazar günü Türkiye saati ile 16:00’da başlayacak.
Down Avrupa Oyunlarında Atletizm branşında bugün 5 Madalya kazandık.

Avrupa Oyunlarında bugün yapılan Atletizm Müsabakalarında Ülkemizi temsil eden Milli Sporcularımız , 1 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olmak üzere 5 madalya kazandılar.
Sahaya ilk çıkan atletimiz Emirhan Akçakoca Triatlon branşında Dünya Rekoru kırarak Altın Madalya kazanıp Avrupa Şampiyonu olurken, 400 metre Erkelerde Ali Topaloğlu Gümüş , 400 metre Mozaik kadınlarda Dilara Çevik Gümüş, 400 metre kadınlarda Kardelen DEMİR ise Bronz Madalya kazandı.

Merve Özlü- Kardelen Demir- Münevvere Yılmaz ve Merve Uzun’dan oluşan Bayan Bayrak Takımımız ise Gümüş Madalya kazanarak tarihinde bir ilki başardılar.

Down Avrupa Oyunlarında Kadınlar Masa Tenisi Milli Takımızdan 2 Madalya!
Oyunlarda bugün yapılan Masa Tenisi müsabakalarında Ülkemizi temsil eden , Benay Balcı ve Merve Peker çifti , Kadınlar Takımda Gümüş Madalya , Kadınlar Open’da ise Bronz Madalyanın sahibi oldular.

Yüzme Yarışlarında Ada Zehra Anlatıcı’dan İki Dünya Rekoru!
Avrupa Oyunları yüzme branşında Ülkemizi temsil eden Özel Sporcu Ada Zehra Anlatıcı, 50 metre Kurbağada 50.47 saniye ile ve 100 metre kurbağada ise 1.54,55 ile iki Yıldızlar Dünya Rekoru kırdı.

O KUPA’LAR TÜRKİYE’YE GELECEK!
Down Avrupa Oyunlarını yerinde takip eden Özel Sporcular Spor Federasyon Başkanı Birol Aydın, müsabakalar sonrası yaptığı açıklamada, ” Avrupa Spor Oyunlarına 6 branşta dev bir kadro ile katıldık, Covid-19 salgınına rağmen milli takımlarımızA çok iyi bir hazırlık ortamı oluşturduk. . Allaha şükürler onsunki emeklerimiz boşa gitmedi. Özel Sporcularımız 6 Avrupa – Dünya Rekoru kırdılar. Özel Sporcularımız yaptıkları açıklamada Bsketbol ve Futsal’da Avrupa Şampiyonu olup, Şampiyonluk Kupa’larını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na vermek istiyorlar.
Avrupa Oyunlarında 30 Madalya Kazandık!
Avrupa Oyunlarının beşinci gününde, Atletizm, Judo , Masa Tenisi, Yüzme branşında 10 Altın, 13 Gümüş ve 7 Bronz madalya olmak üzere Toplamda 30 madalya kazandık.

Basketbol ve Futsal Takımlarımız ise finale yükselerek tarihte bir ilki başardılar.
Dualarınızı Bizden Eksik Etmeyin!
Yarın , Avrupa Oyunlarının son gününde Atletizm, Yüzme branşında mücadele edecek özel sporcularımıza , Basketbol ve Futsal branşlarında tarihte ilk defa Final yapacak olan milli takımlarımıza başarılar diliyor, Türk Milletimizin Dualarını bekliyoruz.

Bizi başarılı kılan, Ülkemize ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Ailemize olan inancımız, sevgimiz ve tutkumuzdur,
Down Avrupa Oyunları yarın yapılacak olan, Atletizm, yüzme Futsal ve Basketbol Final müsabakaları ile sona erecek.
Özel Sporcular Down Milli Takımlarımız 11 Ekim Pazartesi saat: 14:00 sularında İstanbul Hava alanında olacaklar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu