Genel

Cumhuriyet’in 100. Kuruluş Yılında  “Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği” İstanbul’da Gerçekleştirildi

İlk defa gerçekleştirilen Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliği 6 ülkeden 200’ü aşkın katılımcı ile 25- 28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul- Silivri’de gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği 25 Ekim’de Kortej Yürüyüşü İle Başladı!

Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yılı faaliyetleri kapsamında Silivri Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliği”  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Federasyon Başkanı Sayın Birol Aydın ve katılımcı Ülke kafilelerinin katılımları ile başlayan Kortej yürüyüşü ve basın açıklaması ile start aldı.

Silivri halkı tarafından yoğun ilgi ve alkışlar arasında yapılan kortej yürüyüşü sonrası Silivri Atatürk Heykelinde yapılan basın açıklaması yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz; ‘Bugün Türk Dünyası özel sporcularımız ile bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yılı  etkinlikleri kapsamında Dünyada bir ilki gerçekleştirdik.Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Silivri Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen “Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliğinde” bir arada olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyor ve altı ülkeden gelen temsilcilerimize hoş geldiniz diyorum’ dedi.

Federasyon Başkanı  Birol Aydın,ise yaptığı açıklamada  ‘Özbekistan’dan, Kırgızistan’dan, Azerbaycan’dan, Kosova’dan, Türkmenistan, Kazakistan’dan halkına selamlarımı sunuyorum, hepiniz hoş geldiniz. Bu organizasyon Türkiye’de bir ilktir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Özellikle de bizlere kapısını açan Silivri Belediye Başkanı Sayın Volkan Yılmaz’a spor koordinatörü Ahmet Uslu’ya ve tüm ekibine tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

 Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği 26 Ekim’de Açılış Töreni başladı.

Altı ülkeden 200’ü geçkin sporcunun katılımıyla başlayan açılış törenine Silivri Belediye Başkanı Sayın Volkan Yılmaz, Federasyon Başkanı Sayın Birol Aydın, Silivri Kaymakamı Sayın Tolga Toğan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra , açılış konuşmaları yapıldı. Türk Dünyası Spor ve Kültür şenliği masa tenisi  müsabakaları ile başlayıp,  atletizm ve yüzme branşı maçları ile  ilk gün müsabakaları tamamlanmış oldu.

Müsabakalar sonucunda özel sporculara madalyalar ve çeşitli hediyeler verildi.

Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği 27 Ekim’de Boğaz Turu İle Devam Etti

Özel sporcular ve davetlilerle birlikte Federasyon Başkanı Sayın Birol Aydın ve Yönetim Kurulu’nun katılımı ile Boğaz Turu gerçekleştirildi.

Davetlilerle birebir ilgilenen Federasyon Başkanı Birol Aydın; ‘Hepiniz Hoş Geldiniz. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılında hem bir ilki gerçekleştirmenin hem de hep birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz’ dedi.

 

Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği Futsal Müsabakası İle Yapıldı

Spor ve Kültür Şenliği 27 Ekim’de Avrupa Şampiyonu Down Futsal Milli Takımı ile Veteran Yıldızlar Karması arasında futsal müsabakası gerçekleşti.

Veterean Yıldızlar Karması Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Tössfed Başkanı Birol Aydın, Eski Futbolcular ; Tuncay Soyak (Trabzonspor), Abdullah Ercan (Trabzonspor),Hamza Hamzaoğlu (Galatasaray),Muhammet Altıntaş (Galatasaray) Hüseyin Kaya (Silivri Spor),Emrah Eren (Trabzonspor), Kadri Sancak (Galatasaray), Erol Gündoğdu (Gümüşhane Spor),Vural Kaya (Zeytinburnu Spor),Mustafa Öztürk (Zeytinburnu Spor),Ramazan Yıldız (Silivri Spor) yer aldı.

Down Futsal Milli Takımımız ise Teknik Direktör , Antrenörler, Futsalcılar

Müsabakayı Down Futsal Milli Takımı 8-4 kazandı.

Müsabaka sonunda takımlara madalyalar ve hediyeler takdim edildi.

İlk kez gerçekleştirilen Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği coşkuyla futsal müsabakasından sonra sonlandı.

Türk Dünyası Spor ve Kültür Şenliği Gala Töreni ile Sona erdi.

Federasyon Başkanı Birol Aydın; ‘Tüm misafirlerimiz hoş geldiniz. Bugün, Türkiye’de hatta Dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Ben ve ekip arkadaşlarımın hayali olan “Türk Dünyasındaki Özel Çocuklarımız” ile bir araya gelmenin hayali gerçekleştirdik.

Bu düşüncemizi Silivri Belediye Başkanı Sayın Volkan Yılmaz ile paylaştığımızda bizlere memnuniyetle destek olacaklarını iletmeleri bizleri mutlu etti ve bugün bu hayali gerçeğe dönüştürdük.

Emeği geçen herkese, sevgili misafirlerimizi özellikle özel çocuklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum’.

Tören’de Katılımcı Ülke Temsilcilerine katılım belgesi takdim edilirken, katılım gösteren Ülke Sporcu ve antrenörlere spor malzemeleri ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu