Genel

BAŞKAN BİROL AYDIN ”KAMUOYUNA VE TÖSSFED AİLEMİZE ÖNEMLE DUYURULUR !!!

2024 TRİSOME OYUNLARI ANTALYA’DA YAPILACAK.

31 Mart – 7 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan “2020 Trisome Oyunları” Dünyayı saran Koronavirüs salgını nedeni ile, SU-DS Tıbbi Direktörü Arly Heide’nin Raporu, TOSSFED Sağlık Kurulumuzun görüşü, Üye Ülkelerin İsteği, SU-DS Yönetiminin talebi doğrultusunda ertelenmişti.

2020 Trisome Oyunlarının 19-26 Ekim 2020 tarihlerinde Antalya’da yapılıp, yapılamayacağı yönünde, SU-DS Tıbbi Direktörü Arly Heide’nin başkanlığında TÖSSFED Sağlık Kurulumuz ve Üye ülkelerin sağlık kurullarının araştırmaları sonucunda , Koronavirüs Pandemisinin yayılarak devam ettiği, Bilim İnsanları tarafından yapılan açıklamalara göre 2020 yılında salgının devam edeceği, hatta bazı ülkelerde İkinci dalganın başladığı bilgileri Federasyonumuz ve SU-DS Yönetimi ile paylaşılmıştır.

SU-DS Yönetiminin Video Konferans yöntemi ile yapmış olduğu ve federasyonumuzunda temsil edildiği toplantı neticesinde 2020 Trisome Oyunlarının 2020 yılı içerisinde yapılamayacağı, 2021 yılı Nisan ayında Portekiz’de yapılacak olan “2021 yılı Down Sendromlular Avrupa Spor Oyunlarının ( 8 branş)” takviminin yakınlığı, ayrıca Temmuz 2021 tarihinde Japonya / Tokyo’da yapılacak olan 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları, öncesi Paralimpik Oyunları kota turnuva ve şampiyonaları yapılmasının planlanması, 2021 yılı spor faaliyet takviminin yoğunluğu , Koronavirüs Salgınının ne zaman sona ereceğinin ön görülememesi nedeni ile “2020 Trisome Oyunlarının” yapılmaması, buna karşılık 2024 Trisome Oyunlarının Türkiye / Antalya’da yapılmasına karar verilmiştir.

Federasyon Başkanımız Birol AYDIN yaptığı açıklamada, “IOC, IPC başta olmak üzere VİRTÜS, ITTF ve SU-DS’un iptal veya tehir ettiği yüzlerce spor organizasyonu bulunmaktadır.
Federasyonumuz 2020 Faaliyet programında yer alan;
*23 Şubat- 2 Mart 2020 tarihlerinde İtalya’da yapılacak olan IPC Açık Uluslararası Yüzme Turnuvası, (2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Kota Yarışı)
*09-16 Mart 2020 tarihlerinde ÇİN’de yapılacak olan ITTF-PTT Çin Masa Tenisi Turnuvası, (2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Kota Yarışı)
*10-16 Mart 2020 tarihlerinde BAE / Dubai’de yapılacak olan IPC Açık Atletizm Fazza Turnuvası (2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Kota Yarışı)
*15-20 Mart 2020 tarihlerinde İtalya’da yapılacak olan VİRTÜS Avrupa ve Dünya Kış Oyunları (Avrupa- Dünya Şampiyonası)
*16-22 Mart 2020 tarihlerinde İtalya’da yapılacak ITTF-PTT Lignano Açık Masa Tenisi Turnuvası, (2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Kota Yarışı)
*24-30 Haziran 2020 tarihlerinde Rusya’da yapılacak olan Atletizm, Mas Tenisi ve Yüzme Avrupa Şampiyonası (2020 Tokyo Paralimpik Oyunları Kota Yarışı)
*2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları dahil Federasyonumuzun 2020 yılında katılacağı onlarca büyük spor organizasyonu IOC, IPC , VİRTÜS, SU-DS ve ITTF tarafından Koronavirüs salgını nedeni ile iptal edilmiştir.

Aralık ayında Çin’in Wuhan Şehrinde başlayan Koronavirüs Salgını 21 Mayıs 2020 tarihi itibari ile tüm Dünyayı etkisi altına almış, Dünyanın bir çok ülkesinde ise salgın artarak devam etmekte ve tüm insanlığı tehdit etmektedir.

Dünya çapında toplumlar bu salgına karşı mücadele ederken sabırlı ve uyanık kalmamız gerekiyor.
Özel Sporcular Spor Federasyonu olara diyoruz ki “Sporcuların sağlığı bizim için her şeyin başında gelmektedir.” Kulüplerimiz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde özel sporcularımızın bu salgına yakalanmamış olmaları bizleri çok mut etmektedir.
Koronavirüs Salgını; Ülkemizin Sağlık alanında yapmış olduğu yatırımlar, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm kamu , özel sektör çalışanlarımızın öz verili çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde Hükümetimizin başarılı çalışmaları ve yönetimi neticesinde Koronavirüs kontol altına alınmış, Ülkemizin bu Salgını en az kayıp ile atlatacağı görülmüştür.

Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA , Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem KASAPOĞLU ve tüm Hükümet yetkililerimize, sağlık çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Bu salgın vesilesi ile hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet , hastalarımıza acil şifalar dilerim. Ayrıca Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybeden , 2020 Trisome Oyunlarının Ülkemize verilmesinde büyük desteği olan, hayatını Dünyadaki özel sporculara adayan SU-DS eski Başkanı sevgili dostum Geoff Smedley ‘de rahmet diliyorum.

Türkiye olarak “Dünyadaki tüm Down Sendromlu Sporcuları, antrenör-idarecileri ve aileleri 2024 Yılında Antalya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.

Başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, TMPK, VİRTÜS, ITTF, SU-DS ve ilgili Kurullarımız ile süreci yakından takip ediyor, 2021 yılı Down Sendromlular Avrupa Spor Oyunları başta olmak üzere , 2021 yılı Temmuz ayında Tokto’da yapılması planlanan 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları , Yurtiçi Spor faaliyetlerimiz ve 2024 Yılında Antalya’da ev sahipliği yapacağımız “2024 Trisome Oyunlarının” hazırlıklarını sürdürüyoruz.

Birol Aydın
Federasyon Başkanı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu