Genel

Özel Sporcular Down Sendrom Masa Tenisi Milli Takımı Dünya Şampiyonu.

SU-DS ve TÖSSFED’in 2022 yılı faaliyet programında yer alan, Özel Sporcular Down Masa Tenisi Dünya Şampiyonası Çekya’nın Nymburk Şehrinde sona erdi.
Şampiyonanın ilk gününde mücadele eden Türk Milli Takım sporcularımız, 2 Altın, 3 Gümüş ve 8 Bronz Madalya ile toplamda 13 madalya kazandılar.
Özel Sporcular Down Kadın Masa Tenisi Milli Takımı Dünya Şampiyonu oldu.
SU-DS Özel Sporcular Down Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında tarihi bir başarı yakalayan, Benay Balcı ve Merve Peker’den oluşan Özel Sporcular Down Masa Tenisi Milli Takımımız , Finalde İtalya’yı 3-1 yenerek Dünya Şampiyonu olup, Ülkemize Altın Madalya kazandırdı. Milli Takım bu sonuçla tarihinde bir ilki başarmış oldu.
Kadın Milli Takımımız Çiftlerde ise Dünya İkincisi olarak Ülkemize Gümüş Madalya kazandırdı.
Özel Sporcular Down Erkek Milli Takımımız Dünya Üçüncüsü oldu.
SU-DS Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında mücadele eden, Erman Çetiner ve Salihcan Öztankal’dan oluşan Özel Sporcular Down Erkek Milli Takımımız ise Erkekler Takım Kategorisinde Bronz Madalya, Erkekler Open Kategorisinde Bronz Madalya ve Erkekler Çiftlerde ise Bronz Madalya kazanarak Ülkemize 3 Dünya Üçüncülüğü kazandırdılar.
Ferdi Müsabakalarda 1 Gümüş ve 2 Bronz Madalya kazandık.
Özel Sporcular Down Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında yapılan ferdi müsabakalarda ise;
• Merve Peker; Ferdilerde (Sıngle) Gümüş Madalya kazanarak Dünya İkincisi,
• Salihcan Öztankal; Ferdilerde (Sıngle) Bronz Madalya kazanarak Dünya Üçüncüsü,
• Erman Çetiner; Ferdilerde (Sıngle) Bronz Madalya kazanarak Dünya Üçüncüsü,
Bu sonuçlar ile Down Kadın ve Erkek Milli Takımlarımız, Takım ve Ferdi Müsabakalarında, 2 Altın, 3 Gümüş ve 8 Bronz Madalya ile toplamda 13 madalya kazandılar.
Başkan Birol Aydın, Dünya Şampiyonu Özel Sporcularımız ile Gurur Duyuyoruz.
Dünya Şampiyonasında alınan madalyalar sonrası bir açıklama yapan Federasyon Başkanı Birol Aydın, SU-DS Özel Sporcular Down Masa Tenisi Milli Takımımız “Tarihte bir ilki başararak Dünya Şampiyonu oldular.” Ayrıca 2 Altın, 3 Gümüş ve 8 Bronz Madalya ile Ülkemizi sevince boğdular.
Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak, Özel Sporcular Ailemize ve Milletimize yeni başarılar ve madalyalar kazandıracağız. Hedefimiz 2024 Trisome Oyunlarında Ülkemize Altın Madalyalar kazandırmak. Madalya rekorumuzu geride bırakarak , yeni rekorlar kırmaktır. Bizlere her zaman destek olan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, TMPK Başkanı Sayın Yavuz Kocaömer’e, Sponsorlarımız, Spototo, Türk Havayolları, Türk Telekom, Ziraat Katılım, Alagöz Holding, Tesyev, Türkiye Milli Paralimpik Komite’ye ve maddi – manevi tüm destekçilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum’’ dedi.
SU-DS Masa Tenisi Dünya Şampiyonasına katılan ve Dünya Şampiyonu olan Masa Tenisi Milli Takımımız 26 Haziran 2022 Pazar Günü Saat: 13:00’de THY ile İstanbul’a inecekler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu